Papaya Twin City Bratislava

+421 947 911 888

Pamiatka zosnulých: Ako sa uctievajú predkovia vo Vietname

Pamiatka zosnulých: Ako sa uctievajú predkovia vo Vietname
Na Slovensku v deň Pamiatky zosnulých chodíme k hrobom zapaľovať sviečky a zaspomínať si. Hoci vo Vietname nie je ani 1. ani 2. november nijako výnimočný, tiež majú podobné sviatky v inom období.

Predkov si Vietnamci uctievajú počas viacerých sviatkov

Vo Vietname, kde sa veľká časť populácie hlási k budhizmu alebo ku kresťanstvu, je úcta k zosnulým predkom hlboko zakorenená a je predmetom viacerých sviatkov a rituálov.  Chceme sa s vami podeliť o kúsok vietnamských tradícií.

Najbližším k nášmu dňu Pamiatky zosnulých alebo Dušičkám je vietnamský jarný sviatok Thanh Minh, čo je spojenie výrazov pre "osviežujúci vzduch" a "svetlo". Venovaný je prejaveniu vďaky a úcty zomrelým predkom.

Keďže sa odvíja od 5. slnečného obdobia podľa lunisolárneho kalendára, pripadá každý rok na iný deň, v rozmedzí 5.-20. apríla. Býva pekné počasie, ktoré podčiarkuje silu tohto sviatku, naplneného rituálmi.

Deti a vnúčatá v tento deň navštevujú hroby svojich zosnulých predkov, aby vyjadrili úctu k ich dedičstvu a svojim koreňom a požiadali o ich požehnanie pre ďalšie generácie. Spoločne sa vyberú na miesto posledného odpočinku otcov, starých otcov a mám, upravia a vyzdobia hroby.

Dôležité sú drevené vonné tyčinky, ktoré sa na dvakrát zapaľujú. Vietnamci tiež tyčinky, ktoré im zvýšia, zapália pri susedných hroboch. Nesmie chýbať obeta vo forme čerstvej vody a kvetov.

Pokiaľ si to rodina môže dovoliť, pridá aj ovocie a iné potraviny, napríklad čaj, šunku alebo sladkosti či špeciálny dezert z lahodnej ryže.

Na hrob sa pridávajú aj symbolické peniaze a oblečenie pre druhý svet. Po modlitbách sa tieto "rekvizity" rituálne spália. Jedlo sa po spomienke vezme domov a rodina ho môže spoločne zjesť.

Zdá sa vám táto vietnamská tradícia zaujímavá ? Ako si vy uctievate svoje korene a tých, čo prišli pred vami?