Papaya Twin City Bratislava

+421 947 911 888

Parlez-vous Vietnam, mon ami?

Parlez-vous Vietnam, mon ami?

Gramatická chybička v titulku je zámerná – čítajte ďalej a prenesený význam vám hneď bude jasný. Na 20.3.2023 totiž pripadá Medzinárodný deň francúzskeho jazyka a frankofónnosti – pre všetkých ľudí, ktorí hovoria po francúzsky a tiež všetky krajiny sveta, kde je francúzština oficiálnym alebo často používaným jazykom. K takýmto krajinám patril v minulosti aj Vietnam.

Francúzsky jazyk a kultúra tu zanechali nezmazateľné stopy, ktoré sú zjavné dodnes. Ešte pred niekoľkými desiatkami rokov mnohí ľudia chodili do francúzskych škôl a boli zamestnaní vo francúzskych podnikoch a službách.

Vplyv badať vo vietnamskom jazyku, niektorých zvykoch ale aj vo vietnamskej kuchyni – a to od surovín až po spôsoby varenia. Mnohé francúzske jedlá boli postupne prijaté a „vietnamizované“ tak, aby viac vyhovovali chuťovým bunkám Vietnamcov a postupne sa stali známymi obľúbenými jedlami a z Ázie sa zas rozbehli do celého sveta ako vietnamské špeciality.

Chlieb, pho, filtrovaná káva či lahodný dezert flan sú aj v tejto juhoázijskej krajine na dennom jedálničku. Dnes si však už mnohí Vietnamci ani neuvedomujú, čo všetko pochádza z prelínania vietnamsko - francúzskej kuchyne a kultúry odkedy sa Vietnam stal v roku 1877 francúzskou kolóniou.

Pho bo vzniklo vďaka spojeniu francúzskej a vietnamskej kuchyne

Ako vzniklo slávne vietnamské Pho Bo?

Historicky napríklad považovali vietnamskí farmári byvola za svojho priateľa, bol využívaný na orbu, nie na jedlo. Preto mäso z kráv nejedli, podobne ako Indovia. Hoci podľa niektorých zdrojov Vietnamci už od invázie mongolskej armády v 13. storočí začali využívať hovädzinu, iné zdroje tvrdia, že to boli práve Francúzi, ktorí ju Vietnamcom predstavili. Dnes je hovädzie mäso základom mnohých mäsitých jedál vo vietnamskej kuchyni ako je slávna rezancová polievka Pho Bo alebo juhovietnamské rezance Bún Bo Nam Bo.

Práve pri svetovo preslávenom pokrme Pho sa ukázalo harmonické prelínanie oboch kulinárskych kultúr. Podľa mnohých expertov Vietnamci využili spôsob varenia čírej polievky Le pot au feu s technikou opekania aromatických ingrediencií pred ich vložením do hrnca s hovädzím vývarom. A keď skombinovali francúzsky vývar s čínskou rezancovou polievkou, harmonicky ochutený miestnymi koreninami a bylinkami, úspech bol na svete!

Pho sa prirodzene stalo uspokojivým jedlom plným chutí, ktoré možno jesť ráno, popoludní aj na večer. V roku 2007 vstúpil výraz „pho“ do Oxfordského slovníka anglického jazkyka.

Banh Mi najchutnejší sendvič na svete - francúzska bageta s vietnamskou plnkou

Ako Vietnamci zdokonalili francúzske bagety?

Raňajky s miskou pho a obloženou bagetou alebo chvíľka oddychu pri šálke horúcej či ľadovej kávy s osladeným mliekom sú pre mnohých Vietnamcov známou vecou od narodenia.

Bagety boli francúzskym darom pre Vietnamcov. Oni ho však premenili na tenšiu, ľahšiu a chrumkavejšiu verziu. Doplnená o paštétu, pečené bravčové mäso, vietnamskú šunku, koriander, nakladaný šalátik z mrkvy a kalerábu a špeciálne omáčky, sa vietnamská bageta Banh Mi stala legendou. Slávny šéfkuchár Anthony Bourdain ju označil dokonca za najchutnejší sendvič na svete a opísal ho ako symfóniu chutí. Banh Mi, ktoré dostanete v priam dokonalej podobe aj v Papaya Twin City, je skrátka známe vietnamské pouličné jedlo, ktoré si môže vychutnať každý bez rozdielu.

Kávu aj filtre do Vietnamu priniesli Francúzi

Komu možno vďačiť za kopu zeleniny a kávu?

Okrem hovädzieho mäsa a kávy môžu Vietnamci ďakovať Francúzom aj za to, že v 90. rokoch 19. storočia im priniesli francúzsku záhradu. Stále sa sem zelenina ako cibuľa, pór či špargľa dováža z Francúzska. Niektoré druhy zeleniny Vietnamci predtým nepoznali, ako paradajky, mrkvu, kaleráb papriku, brokolicu, artičoky, tekvicu, hlávkový šalát, hrach či fazuľu. Okrem kávy a kaučuku, tu mnohé rastlinky zeleniny po prvýkrát zasadili Francúzi.

Málokto vie, že aj „kávová kultúra“ Vietnamu je veľmi podobná tej francúzskej. Okolo roku 1919 priviezli Francúzi do Vietnamu kávové zrná Arabica. (Mimochodom, môže za to tá istá rodina, ktorá začala pestovať kaučukovníky a dodáva pneumatiky Michelin.) Francúzi tiež uviedli prípravu kávy prekvapkávaním cez kovový filter, čo je pôvodný vynález Jean-Baptistu de Belloya. Filter na café phin je však teraz možno známejší z Vietnamu, než z Francúzska.

Pri vietnamskej káve ide o to, aby ste si oddýchli. Stačí sa posadiť za malý stolík v pouličnej kaviarni a sledovať, ako pomaly klesajú hnedočierne kvapôčky kávy na dno šálky (zväčša do vrstvy presladeného mliečka), a pocítite ako celý unáhlený svet spomaľuje.