Papaya Twin City Bratislava

+421 947 911 888

Vietnamci oficiálne uznaní za národnostnú menšinu Slovenska

Vietnamci oficiálne uznaní za národnostnú menšinu Slovenska
7. júna 2023 bola Vietnamská národnostná menšina oficiálne uznaná vládou Slovenskej republiky, čo je skvelá správa pre mnohých našich zamestnancov a priateľov Papaye, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku alebo sú občanmi SR.

REPORTÁŽ v správach STV k uznaniu Vietnamskej menšiny si POZRITE TU  (archív STV správy 7.6.2023 (v správach o 17 minúte)

Vietnamci tak sú 14. oficiálne uznanou národnostnou menšinou Slovenska. Považujú to za historický míľnik, ktorý umožní členom komunity ešte viac sa zapájať do verejného života, ako aj rozvíjať svoju kultúru, jazyk a identitu. K ich kultúre a identite patrí samozrejme aj vietnamská kuchyňa.

"Sme aktívni občania, chodíme tu voliť, pracujeme, podnikáme, reprezentujeme Slovensko v zahraničí. Zároveň však chceme rozvíjať svoju kultúru a sprístupňovať ju širokej verejnosti, preto veríme, že bude nasledovať aj druhý krok, a to podpora našej kultúry prostredníctvom Fondu na podporu kultúry národnostných menšín,“ vyjadril sa na tlačovej besede majteľ Papaye Phuong Vo, ktorý je aktuálne predsedom Vietnamskej komunity na Slovensku a na procese vedúcom k uznaniu vietnamskej menšiny sa aktívne dlho podieľal.

László Bukovszky, splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny, sa takto zaviazal: „Budem dbať o to, aby vietnamská komunita na Slovensku mala potrebnú podporu pri presadzovaní svojich menšinových práv. Národnostné práva nemôžu byť len výkladnou skriňou, ale skutočným nástrojom na posilnenie plurality, demokratických hodnôt a identity danej komunity. “

Vietnamci na Slovensku sú oficiálne uznanou národnostnou menšinou - zdroj Papaya vietnamská reštaurácia

Kto sú vlastne Vietnamci na Slovensku?

Vláda si pred oficiálnym uznaním vyžiadala odborné stanovisko Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied, ktorý na adresu vietnamskej menšiny uviedol: "Spĺňa kritérium početnosti, na Slovensku žije už takmer 70 rokov a v súčasnosti je etablovaná tretia generácia, ktorá je plne integrovaná v spoločnosti."

Vietnamci začali prichádzať na Slovensko v 2. polovici 20. storočia, predovšetkým ako študenti a pracovníci v rámci programu na podporu socialistického Vietnamu v jeho povojnovej ére. Niektorí tu ostali a založili si rodiny, získali slovenské občianstvo a ich deti sa už narodili ako Slováci so slovenčinou ako rodným jazykom. Mnohí sú úspešní odborníci, vedci, podnikatelia, umelci a športovci a výborne reprezentujú Slovensko aj vo svete.

V Sčítaní obyvateľov 2021 sa k vietnamskej národnosti prihlásilo 2793 obyvateľov Slovenska a ako „ďalšiu národnosť“ si vietnamskú uviedlo 489 obyvateľov SR. Celkovo však podľa odhadov žije na Slovensku Vietnamcov oveľa viac.

,,Podľa štatistík Úradu hraničnej a cudzineckej polície má k 30. júnu 2021 na Slovensku trvalý či prechodný pobyt 7 069 ľudí s vietnamským pôvodom. Ide o vietnamských občanov. Keď sa k nim pripočítajú spomínaní ľudia zo sčítania obyvateľstva, ktorí sú už slovenskými občanmi, vyplýva z toho, že na území Slovenska žije zhruba 10 350 Vietnamcov,“ upresnil Phuong Vo. V západných krajinách, ale i susednom Česku sú tieto čísla niekoľko násobné.

Čo uznanie pre Vietnamcov na Slovensku znamená?

Oficiálne uznanie vietnamskej menšiny predovšetkým znamená psychologicky niečo ako: „Vidíme vás. Počujeme vás. Vieme, že ste súčasťou našej spoločnosti.“ Podobne, ako sa k tomu dopracovala maďarská či moravská alebo rusínska národnostná menšina, neskôr ukrajinská i rumunská či srbská.

V praktickej rovine to znamená pre Vietnamcov na Slovensku veľa:

  1. Stávajú sa súčasťou vládneho Výboru pre národostné menšiny a etnické skupiny Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.
  2. Splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny bude dohliadať na dodržiavanie ich práv.
  3. Takisto sa ich priamo týka Rámcový dohovor na ochranu národnostných menšín Rady Európy.
  4. Národnostné menšiny dostávajú príspevok na podporu ich kultúry a udržiavania kultúrnej identity zo štátneho Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.
  5. Členovia vybraných národnostných menšín na Slovensku dostávajú aj podporu vo forme prekladov základných legislatívnych noriem do ich jazyka, je možné, že v budúcnosti sa aj toto stane výhodou pre Vietnamcov, ktorých rodným jazykom nie je slovenčina (pravidlom je 15% obyvateľov danej menšiny v tej-ktorej obci).