Papaya Twin City Bratislava

+421 947 911 888

Zdravá zelenina, ovocie, byliny a korenie z vietnamských jedál

Zdravá zelenina, ovocie, byliny a korenie z vietnamských jedál
Vietnamská kuchyňa je plná čerstvých surovín a sviežich chutí. Rôzne plody, bylinky, korenia či huby, ktoré používame v našich receptoch, sú nielen chutné, ale majú tiež blahodarný účinok na ľudský organizmus a zdravie.

Liečivé ingrediencie vo vietnamskej kuchyni - limetka, chilli, koriander, zázvor - Papaya Bratislava

CHANH - LIMETA

Limeta, krásne zelený citrusový plod so sviežou, jemne trpkastou kyslou chuťou. Limetky sú úžasnými ochrancami pre ľudské telo, a to nielen vďaka antioxidantu vitamínu C, ale aj dôležitými fytochemikáliami, ktoré napomáhajú prevencii rôznych chorôb.

Obsahuje veľmi veľa vitamínu C (kyseliny askorbovej), jeho obsah v surovom olúpanom plode predstavuje 53 mg/100 g. Dospelý človek by mal denne prijať 75-100 mg tohto vitamínu, čo znamená, že práve limeta je jeho vynikajúcim zdrojom.

Vitamín C je jeden z najdôležitejších vitamínov, ktorý ovplyvňuje mnoho telesných funkcií v organizme. Má vplyv na imunitu a obranyschopnosť organizmu a hrá dôležitú úlohu pri likvidácii voľných kyslíkových radikálov, ktoré prirodzene vznikajú v organizme pri metabolických procesoch. Je teda výborným antioxidantom a prejavuje svoje účinky aj pri vstrebávaní železa z tenkého čreva do krvi a tiež spevňuje steny ciev.

Naše jedlá, kde nechýbajú limetky: Phở – Vietnamská rezancová polievka, Nem Cuốn - čerstvé jarné rolky, Nem Rán - vyprážané jarné rolky, Bánh Xèo - slané plnené palacinky, šaláty, Bún Chả – Ryžové rezance s grilovaným mäsom, Bún Bò Nam Bộ - Juhovietnamské rezance, Bún Cá – Rybacia rezancová polievka, a ďalšie.

ỚT - ČILI PAPRIKA

Čili papričky patria do ľudského jedálnička už viac ako 9 tisíc rokov! Národy Latinskej Ameriky a Ázie ich používajú hojne na dochucovanie jedál, keďže najmä v horúcom podnebí sú vhodné tým, že rozťahujú cievy a paradoxne ochladzujú organizmus, ale aj pre mnohé zdraviu prospešné účinky ich zložiek.

Čili papričky zvyšujú chuť do jedla a majú množstvo pozitívnych účinkov na organizmus. Okrem ďalších látok obsahuje chilli aj vitamíny C a karotén B.

Kapsaicín, ktorý chilli obsahuje, okrem iného podporuje krvný obeh, urýchľuje metabolizmus, napomáha liečenie podliatin, ale aj omrzlín, pomáha zastaviť krvácanie z rezných rán, pomáha pri liečbe kŕčových žíl, ničí baktérie, pomáha uľaviť od nádchy a bráni usadzovaniu hlienu v pľúcach. 

Papričky podávané v reštaurácii Papaya sú z odrody Vietnamese Black Dragon. Štipľavosť podľa SHU : 50 000-100 000. Čili k polievkam či Pad Thai podávame samostatne, aby ste si mohli dať toľko, koľko znesiete. Ak máte radi pálivejšie, požiadajte obsluhu o extra čili.

Naše jedlá, kam patria čili papričky: Bánh Mì - Vietnamská bageta s hovädzím mäsom, Phở – Vietnamská rezancová polievka, Bún Cá – Rybacia rezancová polievka, Bún Bò Huế - Rezancová polievka Hue, ostatné jedlá s čili paprčkou a citrónovou trávou ako smažené morské plody, kuracie mäso a hovädzie mäso, morské plody v hotpote.

RAU MÙI - KORIANDER

Koriander je veľmi užitočná rastlina, ktorá má rôznorodné využitie v svetovej gastronómii aj liečiteľstve a aromaterapii. Čerstvé zelené lístky sviežej korenistej vône nesmú chýbať vo vietnamských, thajských či mexických jedlách, zatiaľčo mleté semiačka koriandra sa v hojnej miere používajú v indickej kuchyni ale aj v chlebovom korení pre ich schopnosť obmedzovať nadúvanie. Vietnamská medicína odporúča koriander pri stavoch slabosti, zvlášť pri rekonvalescencii.

V ľudovom liečiteľstve sa koriander používa aj proti parazitom. Externe sa používa ako macerát naložený v liehu / tinktúra pri reumatizme a bolestiach v kĺboch. Silica koriandru (esenciálny olej) zvyšuje chuť k jedlu - podporuje tvorbu žalúdočných štiav, čím podporuje trávenie, mierni kŕče a zastavuje vetry. Pomáha pri "lenivosti čriev" a pri zápche, uvoľňuje kŕče hladkého svalstva.

Koriander má tiež preukázané priaznivé účinky na nervovú sústavu, preto sa často využíva v aromaterapii. Pozitívne pôsobí v začiatkoch migrény. V duševnej oblasti pomáha zbavovať sa ostýchavosti, posilňuje sebavedomie a koncentráciu, pomáha napríklad aj zbaviť sa trémy pred vystúpením pred publikom.

Naše jedlá, kde nesmie chýbať čerstvý koriander: Bánh Mì – Vietnamský sendvič, Phở – Vietnamská rezancová polievka, Pad Thai - thajské ryžové rezance v tamarindovej omáčke, Bún Bò Huế - Rezancová polievka Hue, Nem Cuốn - čerstvé jarné rolky, Bún Chả – Ryžové rezance s grilovaným mäsom, misa byliniek, Mì Quảng – rezance Quang Nam, Bún Bò Nam Bộ - Juhovietnamské rezance, Bún Cá a ďalšie.

GỪNG - ĎUMBIER (ZÁZVOR)

Vo Vietname ho ľudoví liečitelia predpisujú ako účinný liek na vykašliavanie pri prechladnutí a chrípke. Pokladajú zázvor za výborný stimulátor krvného obehu, zahrieva telo. Nie je nič lepšie, keď sa potrebujete vypotiť, ako nálev z čerstvého ďumbiera. V kandizovanom stave je stále príjemne aromatický a zároveň veľmi chutný. Je užitočný pre osoby, ktoré sú meteosenzitívne (citlivé na zmeny počasia).

Rovnako dokáže zázvor účinne tlmiť nevoľnosť a žalúdočné kŕče. Preto je užitočný na cestách, v počiatočných týždňoch tehotenstva alebo na úľavu od nevoľnosti po chemoterapii a po celkovej anestézii. Ďumbier sa tiež uplatní ako afrodiziakum aj pri diétach.

Naše jedlá, kam patrí čerstvý ďumbier: Phở – Vietnamská rezancová polievka Pho a  jedlá s morskými plodmi.

Liečivé ingrediencie vo vietnamskej kuchyni - bazalka, perila, shiitake, lemongrass - Papaya Bratislava

RAU QUẾ - VIETNAMSKÁ (THAJSKÁ) BAZALKA

Exotická chuť bazalky vietnamskej so štipľavým a korenistým nádychom ľahko pripomína chuť anízu. Vo východnej Ázii je nepostrádateľným pomocníkom v každej kuchyni. V Indii sa jej hovorí "kráľovná korení".

Svojou arómou i vzhľadom sa líši od bazaliek, ktoré poznáme na Slovensku. Bazalka vietnamská má ružovkasté listy a pevnejšiu červenú štvorhrannú stonku obrastenú malými chĺpkami. Odroda vietnamskej bazalky bola vyšľachtená tak, aby jej vôňa vydržala i vyššie teploty pri príprave pokrmov. Vo vietnamskej kuchyni sa však varí rýchlejšie a šetrnejšie voči živinám, než v Európe.

Bazalka vietnamská sa hodí do mäsových a zeleninových zmesí, ktoré sa pripravujú na panvici wok a do rybacích pokrmov. Najlepšie však chutí čerstvá, jej listy sa používajú do šalátov a omáčok. Bazalka vietnamská má blahodárne účinky na naše zdravie. Zlepšuje výmenu látok v našom tele, napomáha odstrániť stres a napätie a posilňuje imunitný systém.

Naše jedlá s bazalkou: Miska byliniek k Phở či Bun Hue, rezance Mì Quảng – Rezance Quang Nam, Bún Chả – Ryžové rezance s grilovaným mäsom.

TÍA TÔ - PERILA

Táto bylinka sa veľmi cení pre antioxidačné a protialergické účinky, najmä v tradičnej vietnamskej medicíne na upevnenie zdravia a zvýšenie odolnosti organizmu. Posilňuje a harmonizuje prirodzenú imunitu a pôsobí proti alergickým prejavom. Upokojuje dokonca astmatické záchvaty kašľa, je účinná proti sennej nádche, svrbeniu slizníc a začervenaniu kože.

Pomáha pri odstraňovaní kožných alergických prejavov ako je žihľavka či atopický ekzém. Veľmi účinne pôsobí aj na migrenózne bolesti hlavy a návaly horúčav v období menopauzy.

Užívanie perily sa v tradičnej vietnamskej medicíne odporúča: pri potravinovej alergii alebo otrave jedlom, pri problémoch s nadmerným potením a návaloch horúčavy, na upokojenie nervovej sústavy (vyčerpanie, stres, rozrušenie a pod.), pri nedostatku energie, pri bolestivej menštruácii, pri žalúdočných a srdcových neurózach, pri kinetóze, a proti svalovým kŕčom.

Vietnamské jedlá s perilou: Tofu so zeleninou a iné tradičné jedlá z vietnamskej kuchyne. Dostať ju možno v ázijských potravinách.

NẤM HƯƠNG - HUBA SHIITAKE

Huba shiitake má vynikajúcu chuť a jej účinné látky majú v lekárskych štúdiách potvrdené protirakovinové účinky. Táto huba, ktorú poznáme najmä z Japonska, sa pestuje po celej Východnej Ázii. Na varenie sa využívajú jej mäsité klobúčiky.

Naše jedlá, kde nechýbajú huby shiitake: Hovädzie na hubách, ktoré mávame v rámci denného menu Papaya, restované rezance, Nem Rán - vyprážané jarné rolky, restovaná zelenina, masové parené buchty, thajské polievky Tom Yum Goong a Tom Kha Gai.

SẢ - CITRÓNOVÁ TRÁVA

Citrónová tráva je obľúbená vďaka antiseptickým a aromatickým vlastnostiam. Svieža citrusová vôňa pôsobí ako upokojujúci prostriedok pri podráždenosti, uvoľňuje svalové napätie, zlepšuje náladu a pomáha správne naštartovať organizmus hneď zrána. Má tiež antioxidačné účinky, čím prispieva k spomaleniu starnutia buniek. Najnovšie výsledky z výskumu naznačujú aj protirakovinové vlastnosti citrónovej trávy.

Naše jedlá s použitím citrónovej trávy: Bánh Mì Bò Sả Ớt - vietnamský sendvič s hovädzím mäsom v omáčke z chilli a citrónovej trávy, Bún Chả - grilované mäso s ryžovými rezancami, Gà / Bò Xào Sả Ớt - hovädzie alebo kuracie mäso s čili a citrónovou trávou (ponúkame v rámci  nášho denného menu) a je tiež nenahraditeľnou súčasťou thajských polievok Tom Yum Goong a Tom Kha Gai

Liečivé ingrediencie vo vietnamskej kuchyni - galangal, kurkuma, badyán - Papaya Bratislava

RIỀNG - GALANGAL

Pokiaľ sa na vašom stole objavuje často koreň galangal (inak alpinia, galgant či laoský, siamský zázvor), chránite svoje telo pred rakovinou. K tomuto záveru dospeli anglickí lekári potom, ako podrobili tento koreň podobný u nás známemu ďumbieru dôkladným testom. Má krásnu exotickú vôňu a nesmie chýbať v mnohých thajských a juhovietnamských jedlách. Dodáva príjemnú arómu thajskému karí, čím sa líši od indického curry.

Liečiteľka a bylinkárka Svätá Hildegarda však toto korenie odporúčala i na srdcové a tráviace ťažkosti. Vedci jej v týchto prípadoch dali za pravdu. V indočínskej oblasti sa galangal dnes bežne používa pri liečbe rakoviny žalúdka a je známy ako afrodiziakum.

Naše jedlá s galangalom: Cá Thu Kho Tộ - Pacifická makrela v hot pote a iné jedlá varené v hot pote a thajská polievka Tom Kha Gai s kokosovým mliekom, hubami a kuracím mäsom