Papaya Twin City Bratislava

+421 947 911 888

Zdraviu prospešné plody, bylinky a koreniny v jedlách juhoázijskej kuchyne

Liečivé ingrediencie vo vietnamskej kuchyni - limetka, chilli, koriander, zázvor - Papaya Bratislava

Čo prináša limetka, čili papričky alebo zázvor?

Limeta - tento citrusový plod so sviežou kyslou chuťou ochraňuje ľudské telo, nielen vďaka antioxidantom ako je vitamín C, ale aj dôležitými rastlinnými zložkami, ktoré pomáhajú pri prevencii chorôb.

Limetky patria k našim jedlám ako je Phở – Vietnamská rezancová polievka, Nem Cuốn - čerstvé jarné rolky, Nem Rán - vyprážané jarné rolky, Bánh Xèo - slané plnené palacinky, šaláty, Bún Chả – Ryžové rezance s grilovaným mäsom, Bún Bò Nam Bộ - Juhovietnamské rezance, Bún Cá – Rybacia Rezancová Polievka, a ďalšie.

Čili papričky, hoci ich nie každý obľubuje, sú oddávna súťasžou jedál nielen v Ázii ale aj Latinskej Amerike a afrických krajinách. Obsahujú aj vitamíny C a karotén B a samozrejme kapsaicín, ktorý podporuje krvný obeh či urýchľuje metabolizmus, ale aj ničí baktérie a pomáha uľaviť od nádchy.

Čili papričky patria k našim jedlám ako Bánh Mì - Vietnamský sendvič s hovädzím mäsom, Phở – Vietnamská rezancová polievka, Bún Cá – Rybacia rezancová polievka, Bún Bò Huế - Rezancová polievka Hue, ostatné jedlá s čili paprčkou a citrónovou trávou ako smažené morské plody, kuracie mäso a hovädzie mäso, morské plody v hotpote.

Aromatický koriander je takisto veľmi užitočná rastlina, ktorá nesmie chýbať v mnohých vietnamských, thajských či mexických jedlách, pričom mletý koriander poznáme z indickej kuchyne. Niektorí ľudia ho milujú, iní nemajú radi jeho vôňu a chuť, no v každom prípade je zázračnou bylinkou. Liečitelia ho odporúčajú proti parazitom, okrem toho podporuje trávenie a zastavuje vetry. Koriander tiež priaznivo pôsobí na nervovú sústavu.

Čerstvý koriander patrí k našim jedlám ako sú: Bánh Mì – Vietnamský sendvič, Phở – Vietnamská rezancová polievka, Bún Bò Huế - Rezancová polievka Hue,Nem Cuốn - čerstvé jarné rolky, Bún Chả – Ryžové rezance s grilovaným mäsom, misa byliniek, Mì Quảng – rezance Quang Nam, Bún Bò Nam Bộ - Juhovietnamské rezance, Bún Cá a ďalšie.

VIAC o týchto a ďalších zázračných rastlinách, ktoré hojne používame v jedlách z kuchyne Papaya, sa dočítate v tomto obsiahlejšom článku - Zdravá zelenina, ovocie, byliny a korenie z vietnamských jedál.